Lista aktualności Lista aktualności

Susza w lesie

   W lasach sobiborskich, od kilku tygodniu nie pojawia się znaczący opad deszczu, co przekłada się na wysoki stopień zagrożenia pożarowego.

   O czym może przekonać się o tym każdy spacerujący po lesie, od razu naszą uwagę zwraca chrzęszczenie ściółki pod stopami spowodowane jej niewielką wilgotnością a rowerzystom dokucza wszechobecny kurz.

    Taka pogoda przekłada się na maksymalne zwiększenie uwagi  leśników na prawidłowe korzystanie z lasu.

    Las jest otwarty i  może korzystać z niego każdy, ale trzeba pamiętać o zasadach :

 

  • ruch pojazdami silnikowy i motorowerami dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi dozwolony jest tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Mówi o tym Art. 29. Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku.

 

Warto przypomnieć, że pojazdy można zostawiać tylko w miejscach oznakowanych i tego przeznaczonych tj. leśne miejsca postoju, których przygotowaliśmy dla państwa aż dziesięć.

 

  • lasy posiadają specjalną sieć dojazdów pożarowych, odpowiednio utrzymanych, które w razie pożaru mają zapewnić sprawne dotarcie wozów straży pożarnej, dlatego ważne jest nie blokowanie tych dróg.

 

  •  punkty czerpania wody, miejsca w których jednostki gaśnicze mogą napełnić swoje zbiorniki wodą. Zazwyczaj są to specjalne miejsca na jeziorach i rzekach albo hydranty sieci wodociągowej. Pełnią ważną rolę, dlatego szanujmy tą infrastrukturę.

 

  • w siedzibie Nadleśnictwa Sobibór pełnione są dyżury przeciwpożarowe (Punkt Alarmowo Dyspozycyjny), w czasie których obserwator przy pomocy kamery zlokalizowanej na wieży dostrzegalni monitoruje czy z lasu nie wydobywa się jakiś dym. W razie dostrzeżenia niepokojących oznak, przekazuje informuje i alarmuje odpowiednie służby, wszystko po to by ograniczyć straty wywoływane pożarami. Działanie takie prowadzone są od przedwiośnia do jesieni. Gdyby Państwo zauważyli, że dzieje się w lesie coś niepokojącego, śmiało można alarmować pod numerem telefonu nadleśnictwa:  82 57 19 811.

 

Bieżący stan zagrożenia przeciwpożarowego lasu można sprawdzić na stronie: www.traxelektronik.pl/pogoda/las

 

Życzymy wszystkim miłego i bezpiecznego pobytu w naszych lasach!